2024.gada 31.martā Latvijā un Vācijā tika atzīmēti gada gaišākie un priecīgākie svētki- Lieldienas. Par godu šim notikumam, biedrībā ERFOLG 28.martā ir norisinājusies kulinārijas darbnīca, kuras dalībnieki apguva dažādus olu gleznošanas un krāsošanas paņēmienus. Pasākumu atklāja stāsts par Lieldienu olas nozīmi latviešu un vāciešu kultūrās un krāsošanas tradīcijām. Te būs dažas atziņas, kas ir uzrunājušas mūsu darbnīcas dalībniekus:

„Vācieši sāka krāsot Lieldienu olas jau 16.gadsimtā, savukārt Latvijā šāds rituāls, visticamāk, ir parādījies pavisam nesen.
Mūsdienu Latvijā vispopulārākais olu krāsošanas paņēmiens ir olu krāsošana pēc senču metodes – ar sīpolu mizām. Vāciešu saimnieces izvēlās mākslīgās krāsvielas vai iegādājās jau krāsotas olas.
Lieldienu olu krāsas izvēle latviešu un vāciešu kultūrās nav nejauša: sarkana krāsa simbolizē dzīvi un nāvi, dzeltenā – vēlmi pēc apgaismības un gudrības, baltā ir tīrības krāsa, zaļā ir jaunības un nevainības simbols.
Latviešu tradicionālais Lieldienu olas rotājums ir senās spēka zīmes, savukārt vācieši olās attēlo pavasara ziedu un dzīvnieku motīvus.
Visiemīļotākā latviešu tradīcija Lieldienās ir olu ripināšana, savukārt vācieši ir iemīlējuši svētku dienā meklēt Lieldienu zaķīša paslēptas raibas olas.
Lieldienu ēdienam Latvijā jābūt raibam un apaļam kā saulīte, bet Vācijā svētku galdu obligāti rotā Lieldienu zaķis”.

Pēc stāstīšanas sekoja praktiskā meistarklase, kura ietvaros mūsu viesi krāsoja Lieldienu olas dažādās tehnikās: viena no olām rotāta ar salvetēm pēc dekupāžas metodes, otro olu nokrāsojām „batikošanas” tehnikā, piešķirot Lieldienu simbolam svētku košumu un spilgtumu, pēdējā ola sniedza pilnu brīvību mūsu viesu radošai izpausmei – izmantojot akvareļu krāsas un plānas otiņas, vecākie dalībnieki gleznoja uz olām dažādus svētku motīvus, savukārt mazākie attēloja to, ko sirds vēlējās.

Par iedvesmas avotu mūsu dalībniekiem ir kalpojušas 20.gs. mākslinieka Alfrēda Lilientāļa Lieldienu atklātnes no Halinas-Martas Siņavskas kolekcijas. Paldies visiem par dalību un radošumu!

Šī publikācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild biedrība ERFOLG.

By ERFOLG