1️⃣ Pasakas netika rakstītas bērniem

Pirmajā 1812. gada izdevumā pasakas bija tumšākas un ietvēra vardarbības un nežēlības ainas. Tās bija domātas vairāk pieaugušajiem nekā bērniem.

2️⃣ Pamats — folkloras stāsti

Brāļi Grimms neizdomāja pasakas, bet vāca tās no ciematu un pilsētu iedzīvotājiem. Daudzi stāstītāji bija vienkārši cilvēki, bet bija arī izglītotas sievietes no augstākajiem slāņiem.

3️⃣Sižetu izmaiņas morāles vārdā

Vēlākajos izdevumos pasakas tika mīkstinātas un pielāgotas 19. gadsimta morālajām un reliģiskajām vērtībām. Piemēram, agrākajā “Ērkšķrozīte” (“Apburtā princese”) nebija skūpsta, bet “Pelnrušķītē” ļaunās pamātes vardarbība bija izteiktāka.

4️⃣ Ne visas pasakas bija vācu

Kaut arī brāļi centās saglabāt vācu folkloru, viņu izdevumā bija arī pasakas ar ārvalstu saknēm, piemēram, “Pelnrušķīte” un “Sarkangalvīte”, kas cēlušās no franču pasakām.

5️⃣ Skaitļu simbolika

Brāļu Grimma pasakās bieži sastopami maģiski skaitļi, piemēram, 3, 7 vai 12. Šiem skaitļiem bija īpaša nozīme tautas kultūrā.

6️⃣ Ilustrācijas papildināja stāstus

Vēlākajos izdevumos “Bērnu un mājas pasakas” (Kinder- und Hausmärchen) tika pievienotas ilustrācijas, kas padarīja pasakas vēl populārākas bērnu vidū.

7️⃣ Dažas pasakas ir vēsturiskas

Piemēram, “Hamelnes žurku ķērājs” ir saistīts ar reāliem 13. gadsimta notikumiem, kad Hamelnes pilsētā noslēpumainā kārtā pazuda bērni.

8️⃣ Ietekme uz kultūru

Brāļu Grimma pasakas iedvesmojušas daudzus rakstniekus, komponistus un režisorus. Daudzas pasakas kļuva par pamatu Disney multfilmām, piemēram, “Sniegbaltīte” un “Pelnrušķīte”.

9️⃣ Tulkotās vairāk nekā 160 valodās

Brāļu Grimma pasakas ir viena no visvairāk tulkotajām grāmatām pasaulē, kas padarījusi to par pasaules kultūras mantojuma daļu.

🔟 Pretēji laimīgajiem beigu scenārijiem

Oriģinālajās versijās daudzas pasakas beidzās traģiski. Piemēram, agrākajā “Mazā nāriņa” viņas mīlestība palika neatbildēta, bet “Māsa un brālis” ietvēra maģiskas pārvērtības un nāvi.

Brāļu Grimma pasakas ir ne tikai bērnu mīļotie stāsti, bet arī dziļi emocionāli un reizēm tumši.

Kāda ir jūsu iecienītākā pasaka? Dalieties komentāros! 👇✨

By ERFOLG

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *