Mārtiņrozes (jeb Chrysanthemum) ir ziedi, kas bieži zied rudenī un tāpēc tiek saistīti ar Mārtiņdienu. Šie ziedi simbolizē skaistumu, dzīvotspēju un izturību, jo tie turpina ziedēt pat vēsajā rudens laikā, kad lielākā daļa citu augu jau gatavojas ziemai.
Mārtiņrozes ir kļuvušas par vienu no Mārtiņdienas simboliem, jo tās ir:
Ražas un pārpilnības simbols: Tā kā Mārtiņdiena ir rudens ražas noslēguma laiks, mārtiņrozes ar savu spilgto ziedēšanu simbolizē ražas pilnību un dabas bagātību. To klātbūtne svētku laikā izsaka pateicību par gada dāvanām.
Gaismas un siltuma nesējas: Mārtiņdiena iezīmē laika pagriezienu uz tumšāku periodu, un mārtiņrožu spilgtie toņi – sarkani, oranži, dzelteni un balti – ienes mājās gaismu un siltumu. Tās simbolizē saules un dzīvības spēku, kas palīdzēs pārvarēt tuvojošos ziemu.
Aizsardzības simbols: Mārtiņrozes bieži tiek izmantotas Mārtiņdienas dekorācijās, jo tiek uzskatīts, ka tās nes veiksmi un aizsargā māju. Mārtiņrožu izkārtojumi tiek novietoti gan uz galda, gan pie durvīm, lai svinīgi sveiktu ziemas tuvošanos un pasargātu māju.
Mārtiņdienas simboliskais zieds: Mārtiņroze ir nosaukta par godu Mārtiņiem, kas vēl vairāk stiprina tās kā Mārtiņdienas simbolu. Daudzās ģimenēs ir tradīcija dāvināt mārtiņrozes Mārtiņdienā vai ar tām dekorēt māju, lai radītu svētku noskaņu.
Izvēle kā dāvana: Mārtiņdienā ir tradīcija ciemoties un dāvināt ziedus, un mārtiņrozes ir simboliska izvēle, kas nes sevī rudens krāšņumu un Mārtiņdienas svētību.
Mārtiņrozes var izmantot arī dažādās Mārtiņdienas aktivitātēs un rituālos, kas saistīti ar ģimenes svētību un mājas aizsardzību.