Šī diena kalendārā…
10.novembrī Latvija atzīmē Mārtiņdienu.
Mārtiņdiena jeb Mārtiņi ir vieni no nozīmīgākajiem latviešu gadskārtu svētkiem, kas iezīmē rudens noslēgumu un ziemas sākumu. Šie svētki ir cieši saistīti ar latviešu lauku dzīvi, senām tradīcijām un ticējumiem, kas gadsimtiem ilgi ir veidojuši latviešu kultūras mantojumu.
Mārtiņdienai ir daudz simbolu, kas saistīti ar rudens beigām un ziemas sākumu, kā arī ar latviešu ticējumiem par aizsardzību, auglību un bagātību. Šeit ir daži no galvenajiem Mārtiņdienas simboliem:
Gailis: Gailis ir Mārtiņdienas galvenais simbols. Tradicionāli gailis tika upurēts svētības nodrošināšanai, un tā tēls simbolizē spēku, aizsardzību un gaismas uzvaru pār tumsu. Mūsdienās gailis simbolizē auglību un aizsargā māju pret nelaimēm.
Zirgs: Zirgs Mārtiņdienā simbolizē spēku un veiksmīgu pāreju no rudens uz ziemu. Masku gājienos un dziesmās bieži tiek pieminēti zirgi kā enerģijas, pārticības un pārejas simbols. Zirga maska masku gājienos simbolizē veiklību un spēku.
Ozola zari un zīles: Ozols un tā zīles simbolizē spēku, stabilitāti un aizsardzību. Ozola zarus vai zīles novieto uz galda vai pie durvīm, lai aizsargātu māju un piesaistītu svētību.
Pīlādzis: Pīlādža zari ar sarkanām ogām ir spēcīgs aizsardzības simbols pret ļauniem gariem. Latvieši ticēja, ka pīlādzis spēj atvairīt ļaunos spēkus, tāpēc to izmantoja dekorācijās vai kā aizsardzības zīmi.
Maskas un maskošanās: Maskošanās jeb “budēļi” ir vēl viens svarīgs simbols, kas saistīts ar aizsardzību un svētību piesaistīšanu. Maskas, kas attēlo dzīvniekus, garus un mitoloģiskus tēlus (piemēram, kazas, lāčus, vilkus), simbolizē auglību un spēju pārvērsties, pārvarēt grūtības un aizsargāt māju.
Rudens ražas veltes: Ķirbji, āboli, kartupeļi, graudi un citi rudens ražas elementi ir bagātības un pārpilnības simboli. Tos izvieto uz galda un izmanto rotājumos kā pateicību par rudens dāsnumu un lai piesaistītu pārticību ziemā.
Sveces: Sveces simbolizē gaismu un siltumu ziemas periodā, kad dienas kļūst īsākas. Tās iededz Mārtiņdienā, lai piesaistītu gaismu un mājīgumu, kā arī lai pasargātu māju no tumsas un nelabvēlīgām enerģijām.
Šie simboli palīdz radīt svētku noskaņu un nodrošināt svētību, pārticību un aizsardzību līdz pat pavasarim.